top of page

саб., 23 окт.

|

Зумирајте

Виртуелен отворен микрофон

чиј домаќин беше членката на одборот на Калифорнија Поети во училиштата, Анџелина Леанос, со поетесата-учителка на CalPoets Џесика М. Вилсон и Бренан ДеФриско

Registration is Closed
See other events
Виртуелен отворен микрофон
Виртуелен отворен микрофон

Time & Location

23 окт. 2021 г., во 19:00

Зумирајте

About the event

Потребна е регистрација за отворениот микрофон!  Пријавувањето за читање е прв дојден, прв услужен. Можете да се додадете во редот на читателот при регистрација (подолу). 

Ве молиме придружете им се на Калифорниските поети во училиштата за отворен микрофон во заедницата во 19 часот, сабота, 23 октомври.  Настанот е дел од кварталната серија настани со отворен микрофон, наменети да ја поттикнат заедницата меѓу нашата мрежа и да ги истакнат нашите фантастични поети.  Секој настан ќе стави во центарот на вниманието еден или двајца поети од мрежата на CalPoets како истакнати читатели и емси (исто така од мрежата). На 23-ти, нашите избрани читатели ќе го започнат настанот со читање од 15 минути (секое), а потоа ќе преминеме во отворен микрофон. 

 • добредојдени тинејџери 14+ и возрасни
 • регистрирајте се онлајн и врската за приклучување ќе биде испратена пред настанот
 • настанот ќе се случи на Зум
 • настанот нема да се пренесува во живо
 • ќе има време за 20 читачи на отворени микрофони, давајте или земајте
 • секој читател ќе има 3 минути за читање или изведување
 • слотови за читање се прв дојден, прв услужен... Доколку сте заинтересирани да читате, ве молиме забележете во формуларот за регистрација.
 • благодарам што донесовте песни што се погодни за сите возрасти 14+

Емси:

Анџелина Леанос е студент на Калифорнискиот Лутерански универзитет со надеж дека ќе стане објавен автор, како и професор по англиски јазик. Во средно училиште, таа победи на натпреварот Poetry Out Loud и на ниво на училиште и на округот и оттогаш се врати како тренер на другите учесници. Леањос има објавено неколку песни и организира месечен поетски отворен микрофон со Уметничкиот совет на округот Вентура во партнерство со јавната библиотека Окснард.  Таа е најновиот член на одборот на Калифорниските поети во училиштата и сегашен лауреат за млади поети од округот Вентура.

Истакнати читатели: 

Бренан ДеФриско е поет, едукатор, уредник и пие кафе од областа на заливот Сан Франциско. Тој е финалист на Националниот поетски слем, номиниран за наградата Пушкарт, Грен слем шампион во 2017 година на поетскиот слем во Оукленд и координатор на областа Кал Поети за округот Контра Коста. Тој е автор на „Срце без лузни“ (Номадски печат) и служел како поетски уредник на јарболите на „Lunch Ticket“ и „Meow Meow Pow Pow“. Бренан ги олеснува работилниците за креативно пишување и изведба како уметник во училиштата, центрите за малолетници и разни програми за уметничко образование. Неговите дела се објавени во Words Dance, Red Wheelrrow, Drunk in a Midnight Choir, Collective Unrest и на други места. Тој има диплома за креативно пишување на Антиохискиот универзитет во Лос Анџелес.

Џесика М. Вилсон е поет на Бит Чикана од Источен Лос Анџелес, Калифорнија. Таа има МНР во пишување  (Поетска концентрација) од Колеџот за уметност и дизајн Отис. Таа има дипломирано креативно пишување и историја на уметност од UC Riverside. Таа е основач на Друштвото за поети во Лос Анџелес (www.lapoetsociety.org) и на Los Angeles Poet Society Press. Таа е уметник и учител по поезија која работи со младите преку калифорниските поети во училиштата и преку обединетата училишна област во Лос Анџелес. Таа е организатор на заедницата,  Отворете го домаќинот на микрофонот и објавите меѓународен поет. Нејзината прва книга, Сериозен копнеж, е објавена од Swan World Press во Париз, Франција.  Џесика е мајка на 2 деца и љубовница на 1. www.jessicamwilson.com @europawynd @losangelespoetsociety

Tickets

 • free!

  0,00 US$
  Sale ended
 • donation to CalPoets

  10,00 US$
  Sale ended

Total

0,00 US$

Share this event

bottom of page