top of page

нед., 27 јун.

|

Зумирајте

Виртуелен отворен микрофон

чиј домаќин беше Калифорниските поети во училиштата, координаторката на областа СФ, Сузан Теренс, со поетесата-учители на CalPoets, Клер Блотер и Ернесто М. Гарај.

Registration is Closed
See other events
Виртуелен отворен микрофон
Виртуелен отворен микрофон

Time & Location

27 јун. 2021 г., во 19:00

Зумирајте

About the event

Потребна е регистрација за отворениот микрофон!  Пријавувањето за читање е прв дојден, прв услужен. Можете да се додадете во редот на читателот при регистрација (подолу). 

Ве молиме придружете им се на Калифорниските поети во училиштата за отворен микрофон во заедницата во 19 часот, недела, 27 јуни.  Настанот е дел од кварталната серија настани со отворен микрофон, наменети за поттикнување на заедницата меѓу нашата мрежа и за истакнување на нашите фантастични поети.  Секој настан ќе стави во центарот на вниманието еден или двајца поети од мрежата на CalPoets како истакнати читатели и емси (исто така од мрежата). На 27-ми, нашите избрани читатели ќе го започнат настанот со читање од 15 минути (секое), а потоа ќе преминеме во отворен микрофон. 

 • добредојдени тинејџери 14+ и возрасни
 • регистрирајте се онлајн и врската за приклучување ќе биде испратена пред настанот
 • настанот ќе се случи на Зум
 • настанот нема да се пренесува во живо
 • ќе има време за 20 читачи на отворени микрофони, давајте или земајте
 • секој читател ќе има 3 минути за читање или изведување
 • слотови за читател се прв дојден, прв услужен... Доколку сте заинтересирани да читате, ве молиме забележете во формуларот за регистрација.
 • благодарам што донесовте песни што се погодни за сите возрасти 14+

Емси:

Сузан Теренс има освоено неколку награди за нејзиното пишување, вклучително и наградата DeWar's Young Writer's Recognition Award за државата Калифорнија, наградата Одр Лорд за фикција, наградата Хајсмит за драматургија, наградите од областа Сан Франциско 11 и наградите Ен Филдс и Браунинг за драматична наратив поезијата. Нејзината поезија е објавена во Southern Poetry Review, Nebraska Review, Negative Capability, Lake Effect, Americas Review, St. Petersburg Review, San Francisco Bay Guardian, San Francisco Chronicle, Halftones to Jubilee и неколку други списанија и антологии. Таа го завршила романот кој се занимава со распаѓањето на традиционалната латино заедница која создава нови семејни структури и сојузи додека се бори со поголемите прашања на депортацијата, гентрификацијата и хомофобијата.

Таа е прогласена за наставник за креативно пишување на годината од Унифицираниот училишен округ на СФ. Нејзините ученици имаат освоено безброј награди за книжевни уметности и од Унификуваниот училишен округ во Сан Франциско и од меѓународниот натпревар за еколошка поезија „Реката на зборови“. Проектите за поетски визуелни уметности на нејзините средношколци беа прикажани во Азискиот уметнички музеј во Сан Франциско. Таа, исто така, беше поет во резиденција во музеите Де Јанг и Легија на честа во Сан Франциско, и водеше работилници за поезија, перформанси и уметнички работи во Експлораториумот и поезија на Академијата на науките во Калифорнија. 

Истакнати читатели: 

Ернесто М. Гарај е наградуван поет. Магистрирал две: една компаративна книжевност и втора по етнички студии.   Како инструктор по етнички студии, Ернесто предава етнички студии во кампусот на округот Лејк на колеџот на заедницата Вудленд. Тој, исто така, има искуство во предавање поезија за етнички студии на студенти и возрасни со висок ризик од К-12 како форма на исцелување, самоизразување и културно одговорно дејство користејќи бесплатни стихови поезија и раскажување приказни.

Неодамна, неговата книга поезија: одекнувачки гласови е прифатена за објавување од Flower Song Press.  Преминувајќи ги границите на Ел Салвадор, Никарагва, Мексико и Калифорнија, зборува за искуството на имиграцијата, расизмот, заздравувањето на духот, раселувањето и љубовта за време на Граѓанските војни во Централна Америка од 1970-тите и 1980-тите.

Тој е страстен за социјалната правда и се залага за латино имигрантската заедница.  Неизмерно креативен и остварен, тој нè инспирира и се движи меѓу нас со непрекината понизност, дарежливост и благодат.

Клер Блотер предаваше поезија за изведба на Државниот универзитет во Сан Франциско, Колеџот во Марин, Доминиканскиот универзитет и Универзитетот Џон Ф. Кенеди. Таа го претставуваше Сан Франциско и се пласираше на второто место со нејзиниот тим на Националниот поетски слем во Бостон и Чикаго. Има објавено 3 книги, а нејзините песни се широко објавени во списанија и антологии. 

Таа напиша и режираше пет театарски продукции во заедницата со танц, електронска музика, видео и ритуал, вклучувајќи ЦРНА ПТИЦА, ПЕЈ! финансиран од Фондацијата Марин заедница. Таа ја режираше герилската театарска трупа Болинас, која ја подигна свеста за уништувањето на шумите од црвено дрво и птиците-пејачки преселници –  и други еколошки/политички прашања.

Клер беше финалист за наградата Фишер за поезија за 2018 година и судеше на натпреварот за Институтот Колорадо Talking Gourds минатата година. Таа летово ќе предава работилница за поезија/уметност за изведба на ZOOM Bay Area-New York, ажурирани информации на claireblotter.com.

Tickets

 • free!

  0,00 US$
  Sale ended
 • donation to CalPoets

  Hi there, Thanks for registering for the CalPoets' Open Mic on June 27th. Please find the Zoom link below. This link is meant just for you. Looking forward to seeing you there! California Poets in the Schools is inviting you to a scheduled Zoom meeting. Topic: CalPoets' Open Mic Time: Jun 27, 2021 07:00 PM Pacific Time (US and Canada) Join Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/82282111861?pwd=K3ZRRndDZkVFQ2Y2NFhkSzhyVllEdz09 Meeting ID: 822 8211 1861 Passcode: 750959

  10,00 US$
  Sale ended

Total

0,00 US$

Share this event

bottom of page