top of page

пет., 26 јун.

|

Симпозиум на CalPoets за 2020 година

Државниот симпозиум на CalPoets 2020 ОДИ ВИРТУАЛНО

Поетскиот симпозиум на CalPoets оди виртуелен! Придружете ни се на најсовремениот викенд, поетски настан со Џејн Хиршфилд и Џејсон Бајани. БЕСПЛАТНО ~ СО ДОНАЦИЈА

Registration is Closed
See other events
Државниот симпозиум на CalPoets 2020 ОДИ ВИРТУАЛНО
Државниот симпозиум на CalPoets 2020 ОДИ ВИРТУАЛНО

Time & Location

26 јун. 2020 г., во 14:00 – 28 јун. 2020 г., во 14:00

Симпозиум на CalPoets за 2020 година

About the event

СИМПОЗИУМОТ НА КАЛПОЕТС 2020 ОДИ ВИРТУАЛНО. 

Кликнете овде за целосен распоред на конференции, вклучувајќи описи на работилницата и биографии за презентери 

Кликнете на „Прочитај повеќе“ за целосен опис на конференцијата.

Овој најсовремен виртуелен поетски симпозиум за викенд е наменет за сите луѓе 12-104 кои имаат интерес за литературната уметност – вклучувајќи поети, писатели, наставници, студенти и многу повеќе.  Понудите ќе вклучуваат работилници за креативно пишување, поетски читања и презентации насочени кон подучување поезија во опкружувањата на заедницата.  Ќе има целосно мени со понуди петок - недела, 26-27-28 јуни.  Потребна е регистрација, но регистрантите можат да изберат и да изберат на кои работилници ќе учествуваат.  Конференцијата најверојатно ќе се одржи на ZOOM. Симпозиумот е бесплатен.  Донациите се охрабруваат. 

 

Веќе 56 години, Калифорниските поети во училиштата ја носат моќната магија на создавање и изведба на поезијата на над еден милион ученици.  Нашата работа е поважна од кога било!  Студиите покажуваат дека вклученоста на студентите во уметноста е поврзана со повисоки академски перформанси, зголемени стандардизирани резултати на тестовите, поголема вклученост во службата на заедницата и помали стапки на напуштање. 

 

Креативноста е број 1 посакуваната вештина на денешниот пазар на труд.  Наставата по поезија гради емпатија и чувство на припадност во амбиентот во училницата.  Поезијата и уметноста можат да бидат моќна, исцелителна алатка за училиштата и заедниците кои се опоравуваат од природни катастрофи и други трауми, како што е насилството со оружје.  Конференцијата за овој викенд е отворена за јавноста и е наменета за книжевни уметници (за целата публика), едукатори во училница, поети, кандидати за МНР и многу повеќе.  Содржината ќе биде привлечна за оние што се сосема нови во учењето на литературната уметност и на „старите капи“ меѓу нас.

Конференцијата ќе биде домаќин на Зум состанок.  Некои од работилниците може да имаат над стотина присутни, додека другите работилници најверојатно ќе бидат многу поинтимни.  Возбудени сме што ќе го искористиме максимумот од овој разновиден, виртуелен простор за состаноци со цел да ја зајакнеме нашата мрежа и да изградиме заедница.

Поканата за состанок за Зум ќе биде испратена до сите регистрирани учесници 3-5 дена пред настанот и повторно испратена ден пред настанот.  Само регистрираните учесници ќе ги добијат информациите за најавување. Добредојдени сте да присуствувате на целата конференција или да изберете работилници кои се усогласени со вашите интереси.  Нема потреба однапред да се регистрирате за одредени работилници.  Едноставно одјавете се и вклучете се на работилниците користејќи ја врската за Зумирање што ќе биде обезбедена. 

Додека телефонирањето на симпозиумот ќе биде можно, за најдобро искуство на конференцијата, препорачуваме да се најавите на компјутер со добра Wi-Fi конекција.  Конференцијата ќе биде поставена така што секое лице што ќе присуствува ќе биде видливо за остатокот од групата, но сепак можете да ја исклучите или вклучите сопствената камера.  Звукот на сите учесници ќе биде исклучен, но може да има моменти кога на еден или повеќе учесници ќе се исклучи звукот за споделување со групата.  Ако сте нови во Zoom и сте заинтересирани да ги научите основите, пред конференцијата, ви дадовме неколку упатства подолу. 

Поетскиот симпозиум на CalPoets за 2020 година е делумно поддржан од Калифорнискиот уметнички совет, Creative Sonoma ,  округот Сонома и поети и писатели .

 

Џејн Хиршфилд и Џејсон Бајани ќе ни се придружат како водачи на работилницата за креативно пишување и читатели. 

РАСПОРЕД НА СИМПОЗИУМ: 

Кликнете овде за целосен распоред на конференции, вклучувајќи описи на работилницата и биографии за презентери 

Петок, 26 јуни 

14:20-14:30 Вовед/Добредојдовте 

14:30 - 15:45 Чувајте го пенкалото будно: поетска работилница со Џејн Хиршфилд 

15:45-16:00 Пауза 

16:00-16:30 Читање поезија со Џејн Хиршфилд  

16:30-17:00 Прашања и одговори со Џејн Хиршфилд 

17:00-18:30 Пауза 

18:30-19:30 Песната со три дела со Мет Седило 

19:30-20:00 часот Пауза 

20:00-21:00 часот Самоизразување: Создавање пристапност преку поезија со Кајден Вајлд 

 

Сабота, 27 јуни 

9:05-9:15 часот Добредојдовте  

9:15-10:15 поетски авантури однадвор-внатре со Карен Луис  

10:15-10:30 Пауза 

10:30-11:30 часот Креирање на кодот со тајниот јазик на поезијата со Ден Зев Левинсон 

11:30-11:45 часот Пауза 

11:45 - 12:45 часот Искористување на максимумот од апликацијата Loom за часови за пишување поезија и настава „Flip“ Клер Блотер 

12:45-13:00 Пауза 

13:00-14:00 часот Јас сум Екфрастик! Како си? со Џесика М. Вилсон

14:00-14:15 часот Пауза 

14:15-15:45 Пишување на бурата:  Поезија во пресврт со Џејсон Бајани 

15:45-16:00 Пауза 

16:00-16:30 часот: Поетско читање со Џејсон Бајани 

16:30-17:00 Прашања и одговори со Џејсон Бајани 

17:00-18:45 Пауза 

18:45-21:00 Отворен микрофон, домаќин на Фернандо Алберт Салинас 

 

Недела, 28 јуни 

9:05-9:15 часот Добредојдовте 

9:15-10:15 онлајн и во оган - Создавање виртуелен отворен простор за микрофон со Тама Л. Бризбејн

10:15-10:30 Пауза 

10:30-11:30 Видео поезија користејќи Adobe Spark со Блејк Повеќе 

11:30-12:00 часот Пауза 

12:00-13:00 Ручек со млади поети лауреати на Sonoma & Ventura  со Zoya, Genesis & Unique

13:00-13:15 часот Пауза 

13:15-14:30 Завршување на симпозиумот - сесија на заедницата на CalPoets со Дејвид Сибет 

Кликнете за целосна листа на биографии за презентери.

Џејн Хиршфилд, во песните опишани од „Вашингтон пост “ како „меѓу современите мајстори“ и од „Њу Јорк тајмс “ како „страсни и сјајни , се осврнува на итните моменти на нашето време. Почнувајќи од политичко, еколошко и научно до метафизичко, лично и страсно, Хиршфилд го фали сјајот на посебноста и последиците од секојдневното. Нејзините песни и есеи минуваат низ кризите на биосферата и социјалната правда, пребивајќи ги пресеците на фактите и имагинацијата, желбата и загубата, непостојаноста и убавината - сите димензии на нашето постоење во она што една песна го нарекува „чиста демократија на битието“.  Нејзините девет поетски книги вклучуваат Убавина , долга листа за Националната награда за книга за 2015 година; Given Sugar, Given Salt , финалист за наградата на Националниот круг на критичари на книги во 2001 година; и After , влезе во потесниот избор за англиската награда Т.С. Елиот и прогласена за „најдобра книга за 2006 година“ од Вашингтон пост, Сан Франциско хроникл и англискиот Financial Times. Хиршфилд предавал на Универзитетот Стенфорд, УК Беркли, Универзитетот Дјук, колеџот Бенингтон и на други места. Нејзиното дело е преведено на повеќе од десетина јазици и поставено од бројни композитори, вклучувајќи ги Џон Адамс и Филип Глас; нејзиниот TED-ED анимиран вовед во метафората доби над 875.000 прегледи. Интимен и длабок мајстор на нејзината уметност, нејзините чести појавувања на универзитети, писателски конференции и фестивали во оваа земја и во странство се високо ценети.  Кликнете за да прочитате повеќе за Џејн Хиршфилд. 

Џејсон Бајани е автор на Locus (Omnidawn Publishing 2019) и Amulet (Write Bloody Publishing 2013). Тој е дипломиран МНР на колеџот Сент Мери, соработник на Кундиман, и работи како уметнички директор за Kearny Street Workshop, најстарата мултидисциплинарна азиско-пацифичка американска уметничка организација во земјата. Неговите издавачки кредити вклучуваат World Literature Today, BOAAT Journal, Muzzle Magazine, Lantern Review и други публикации. Џејсон редовно настапува низ земјата и го дебитираше своето соло театарско шоу „Locus of Control“ во 2016 година со театарски претстави во Сан Франциско, Њујорк и Остин. Кликнете за да дознаете повеќе за Џејсон Бајани. 

 

Поетскиот симпозиум на CalPoets за 2020 година е делумно поддржан со великодушно финансирање од Советот за уметност на Калифорнија,  Креативна Сонома, округот Сонома и поети и писатели.

Tickets

 • FREE TICKET

  The conference will likely be hosted on Zoom. Login information will be sent to registrants a week prior to the event.

  0,00 US$
  Sale ended
 • FREE + $25 DONATION

  Thanks for supporting California Poets in the Schools in these uncertain times. We value your contribution to our community. The conference will likely be hosted on Zoom. Login information will be sent to registrants a week prior to the event.

  25,00 US$
  Sale ended
 • FREE + $50 DONATION

  Thanks for supporting California Poets in the Schools in these uncertain times. We value your contribution to our community. The conference will likely be hosted on Zoom. Login information will be sent to registrants a week prior to the event.

  50,00 US$
  Sale ended
 • FREE + $100 DONATION

  Thanks for supporting California Poets in the Schools in these uncertain times. We value your contribution to our community. The conference will likely be hosted on Zoom. Login information will be sent to registrants a week prior to the event.

  100,00 US$
  Sale ended
 • FREE + $250 DONATION

  Thanks for supporting California Poets in the Schools in these uncertain times. We value your contribution to our community. The conference will likely be hosted on Zoom. Login information will be sent to registrants a week prior to the event. The conference will likely be hosted on Zoom. Invitation information will be sent to registrants a week prior to the event.

  250,00 US$
  Sale ended
 • FREE + $500 DONATION

  Thanks for supporting California Poets in the Schools in these uncertain times. We value your contribution to our community. The conference will likely be hosted on Zoom. Login information will be sent to registrants a week prior to the event.

  500,00 US$
  Sale ended
 • FREE + $1,000 DONATION

  Thanks for supporting California Poets in the Schools in these uncertain times. We value your contribution to our community. The conference will likely be hosted on Zoom. Login information will be sent to registrants a week prior to the event.

  1.000,00 US$
  Sale ended

Total

0,00 US$

Share this event

bottom of page