top of page

нед., 12 дек.

|

Зумирајте

Виртуелен отворен микрофон ~ Го славиме лауреатот на мрежни поети

чиј домаќин беше членот на одборот на Калифорниските поети во училиштата, Анџелина Леанос, со Ела Вен - младински поет лауреат од округот Сонома и Кирстен Кејси - координатор на областа и поет лауреат од округот Невада.

Registration is Closed
See other events
Виртуелен отворен микрофон ~ Го славиме лауреатот на мрежни поети
Виртуелен отворен микрофон ~ Го славиме лауреатот на мрежни поети

Time & Location

12 дек. 2021 г., во 19:00

Зумирајте

About the event

Потребна е регистрација за отворениот микрофон!  Пријавувањето за читање е прв дојден, прв услужен. Можете да се додадете во редот на читателот при регистрација (подолу). 

Ве молиме придружете им се на Калифорниските поети во училиштата за отворен микрофон во заедницата во 19 часот, недела, 12 декември.  Ќе славиме и слушаме песни од Ела Вен - новоименуваниот младински поет лауреат од округот Сонома и Кирстен Кејси - поет лауреат од округот Невада.  Анџелина Леанос, лауреат на младиот поет од округот Вентура, ќе дојде. 

Настанот е дел од кварталната серија настани со отворен микрофон, наменети за поттикнување на заедницата меѓу нашата мрежа и за истакнување на нашите фантастични поети.  Секој настан ќе стави во центарот на вниманието еден или двајца поети од мрежата на CalPoets како истакнати читатели и емси (исто така од мрежата). На 12-ти, нашите избрани читатели ќе го започнат настанот со читање од 15 минути (секое), а потоа ќе преминеме во отворен микрофон. 

 • добредојдени тинејџери 14+ и возрасни
 • регистрирајте се онлајн и врската за приклучување ќе биде испратена пред настанот
 • настанот ќе се случи на Зум
 • настанот нема да се пренесува во живо
 • ќе има време за 20 читачи на отворени микрофони, давајте или земајте
 • секој читател ќе има 3 минути за читање или изведување
 • слотови за читател се прв дојден, прв услужен... Доколку сте заинтересирани да читате, ве молиме забележете во формуларот за регистрација.
 • благодарам што донесовте песни што се погодни за сите возрасти 14+

Емси:

Анџелина Леанос е студент на Калифорнискиот Лутерански универзитет со надеж дека ќе стане објавен автор, како и професор по англиски јазик. Во средно училиште, таа победи на натпреварот Poetry Out Loud и на ниво на училиште и на округот и оттогаш се врати како тренер на другите учесници. Леанос има објавено неколку песни и организира месечен поетски отворен микрофон со Уметничкиот совет на округот Вентура во партнерство со јавната библиотека Окснард.  Таа е најновиот член на одборот на Калифорниските поети во училиштата и сегашен лауреат за млади поети од округот Вентура.

Истакнати читатели: 

Ела Вен е втора ученичка во средното училиште Марија Карила во округот Сонома.  Таа гордо потекнува од богато потекло на кинеска култура и цврсто поврзано четиричлено семејство.  Таа беше шампион на округот Сонома поезија на глас во 2021 година.   Таа беше објавена во Whoa Nelly Press и беше полуфиналист на натпреварот за пијано на заливот Рос Меки во 2021 година.  Најголемиот стремеж на Ела е да ја пренесе социјалната свест и новите перспективи преку пишаниот глас.

 

Кирстен Кејси  е актуелен поет лауреат од округот Невада и активен калифорниски поет во училиштата. Нејзината збирка поезија, Ex Vivo: Out of the Living Body, објавена од Hip Pocket Press во 2012 година, е инспирирана од чудни приказни, извонредни зборови и мистериите на човечкото тело. Нејзината втора книга поезија, (со работен наслов Инстантна застареност) ги истражува историските и литературните ликови кои се борат со социјалните медиуми. Во 2019 година, таа предаваше работилници во средно училиште како дел од стипендијата Лауреат на Академијата на американски поети доделена на Моли Фиск, за да ја олесни поетската антологија „Калифорнија оган и вода“, која реагира на климатската криза во Калифорнија. Таа беше ко-уредник на книгата, која вклучува една од нејзините песни. Во моментов, таа е вонреден уредник на книгата Small, Bright Things, збирка приказни од 100 зборови од тинејџери, со локалниот автор и уредник Ким Кулбертсон. Како лауреат, таа пишува песни за славење локални историски места, луѓе и настани. Исто така, таа одржува работилници во заедницата за да ја промовира поезијата и да го направи процесот на нејзино создавање попристапен. Таа живее во Невада Сити 28 години со својот сопруг, а има три деца на возраст од дваесет години, кои трпеливо и помагаат со технологијата. 

Tickets

 • free!

  0,00 US$
  Sale ended
 • donation to CalPoets

  10,00 US$
  Sale ended

Total

0,00 US$

Share this event

bottom of page