top of page

вто., 14 сеп.

|

Зумирајте

Неколку одлични поетски лекции

Поет-наставници ги прикажуваат испробаните и вистинити поетски лекции за создавање поезија со учениците К-12.

Registration is Closed
See other events
Неколку одлични поетски лекции
Неколку одлични поетски лекции

Time & Location

14 сеп. 2021 г., во 12:00 – 13:30

Зумирајте

About the event

Додека училиштето се подготвува за есен, може да биде корисно да додадете неколку нови планови за часови во вашиот прибор со алатки.  Придружете ни се на вториот вторник за ручек на CalPoets.  На 14 септември ќе се слушнеме со тројца учители-поети кои ќе понудат кратки (20 минути) синопси на часови по поезија кои добро функционираат со младите К-12. 

Поточно, ќе слушнеме од членовите на мрежата на CalPoets:  Бренан ДеФриско (координатор на областа, Контра Коста), Тама Бризбејн (координатор на областа, Сан Хоакин) и Тери Глас (координатор на областа, Марин).

Бренан ДеФриско е поет, едукатор, уредник и пие кафе од областа на заливот Сан Франциско. Тој е финалист на националниот поетски слем, номиниран за наградата Пушкарт, Грен слем шампион во 2017 година на поетскиот слем во Оукланд и координатор на областа Кал Поетс за округот Контра Коста. Тој е автор на „Срце без лузни“ (Номадски печат) и служел како поетски уредник на јарболите на „ Lunch Ticket “ и „ Meow Meow Pow Pow “. Бренан одржува работилници за креативно пишување и изведба како уметник во училиштата, центрите за малолетници и разни програми за уметничко образование. Неговите дела се објавени во Words Dance , Red Wheelkoit, Drunk in a Midnight Choir , Collective Unrest и на други места. Тој има диплома за креативно пишување на Антиохискиот универзитет во Лос Анџелес.

Тама Л. Бризбејн  е поет лауреат на градот Стоктон. Сега отслужувајќи го четвртиот историски мандат, таа се претстави повеќе од 200 пати, вклучително и на инаугурацијата на Мајкл Табс, првиот црн градоначалник на градот. Нејзиниот прв проект „Поет лауреат“ беше да му помогне на Стоктон да се врати во статусот на сеамерикански град во 2015 година со револуционерен, 10-минутен дел од групата за изговорен збор што вклучува 2 дузина гласови на националното финале во Денвер. По нејзиното појавување во 2017 година како гостин поет во Центарот Мартин Лутер Кинг Џуниор и во баптистичката црква Ебенезер во Атланта, Мартин Лутер Кинг III ѝ рекол: „Вашите зборови се важни“.  Таа е извршен директор на Со нашите зборови,  12-кратен младински поетски слем тренер и окружен координатор за калифорниските поети во училиштата, една од најголемите програми за престој за пишување во нацијата. 

„Мама Т“ е исто така: добитник на наградата Сузан Б. Ентони за креативни уметности, Универзитет во Тихиот Океан, почесна жена, црнкиња организирани за политичка акција, добитник на наградата за комета од Стоктон уметничка комисија, амбасадор на Калифорнија Визија 2020 година, и чартер член на Националната мрежа Brave New Voices. Таа служи во одборите на Tuleburg Press, Flourishing Families Inc., Central Valley Neighborhood Harvest и Stocktonia News Group. Нејзината неуморна работа во име на гласовите на Стоктон и Централната долина, особено млади гласови во боја, беше препознаена од двата дома на законодавниот дом на Калифорнија, како и од двата дома на Конгресот на Соединетите Држави. 

Тери Глас е писател на поезија, есеи и хаику. Таа нашироко предавала во областа залив за калифорниски поет во училиштата 30 години и служела како нивна  Програмски директор од 2008-2011 година. Таа е авторка на книга со поезија на природата, Песната на Да, книга со хаику, Птици, пчели, дрвја, љубов, Хи Хи од Финиш Лајн Прес, е-книга, Дивиот коњ на Хаику: Убавина во Промена на формата , достапна на Амазон и книга поезија, Да се биде животно од Келси Букс.  Нејзиното дело се појави во Young Raven's Literary Review, Fourth River, About Place, California Quarterly и многу антологии, вклучително и  Оган и дожд; Екопоезија на Калифорнија,  и  Благослови на Земјата .  Таа  има наречено и водич за план за лекција  Јазик на разбуденото срце  достапна на нејзината веб-страница, www.terriglass.com .  Таа продолжува да ја надгледува програмата на Марин за CALPOETS и предава во Марин  и окрузите Дел Норте.

Tickets

  • Free Ticket

    0,00 US$
    Sale ended
  • Donation to CalPoets

    10,00 US$
    Sale ended

Total

0,00 US$

Share this event

bottom of page